yoga sutra stüdyo

2

SURYA NAMASKAR

Sansktritçe de Surya ‘Güneş’ namaskar ‘selam’ anlamındadır. Birbirini takip eden bir akış içerisinde 12 asanadan oluşan bir yoga serisidir. Bedeni uzatan, öne arkaya esneten, bedeni ısındıran, canlandıran güçlendiren ve  zihni canlandıran bir seridir.  Hindistanda güneşin doğuşunu onurlandırmak için sabah güneş doğmadan, boş mideyle yapılır. Ama günün her saatinde rahatlıkla yapılabilir. 

Tadanasa-Urdhva Hastasana-Uttanasana-Ardha Uttanasana-Phalakasana -Chaturanga Dandasana-Urdhva Mukha Svanasana-Adho Mukha Svanasana-Ardha Uttanasana-Uttanasana-Urdhva Hastasana,Urdhva Hastasana

Mitolojik hikayesi

Hanuman Hindu mitoloji­sinin maymun tanrısıdır. Hanuman, neredeyse doğumundan beri Surya’dan büyülenmiştir. Bebekken gökyüzündeki Güneş’i görmüş ve onu olgunlaşmış, lezzetli bir mango sanmıştır. Kuvvetli bacaklarıyla sıçramış ve uzun kollarıyla bir çırpıda Güneş’i yakalayıp ağzına attı ve yemeye başladı. Bir anda Evren karardı ve Tanrıları bir şeylerin ters gittiğini fark etti. İndra yıldırımını (Vajra) Hanuman’ın çenesine savurdu, çenesi kırıldı. Böylece  Hanuman ağzını açıp Güneş’i ağzından düşürdü ve Evren tekrar aydınlandı. Tanrılar Hanumanı cezalandırmak için özel güçlerini elinden aldılar fakat çenesinden dolayı üzgün oldukları için bazı tanrısal özelliklerini geri verdiler.

Hanuman büyüdükçe Suryaya olan hayranlığı arttı. Kendisinden öğretmeni olmasını istedi. Surya bunu kabul etmedi.’ Benim çok yoğun bir programım var sürekli devam etmek zorundayım duramam’’ dedi. Hanuman bunun üstüne Suryanın yanına uçarak yüzünü hocasına döndü ve ‘’ peki ben sana ayak uydurursam? Diye sordu? Surya bunu kabul etti. Surya gökyüzünde hareket ederken tüm bilgileri aktarıyor ve Hanuman’da yüzü hocasına dönük bir şekilde geriye doğru hareket ediyor özverili bir şekilde öğreniyordu.

Hanuman adanmış ve özverili bir öğrenci olarak kısa sürede vedaları öğrendi. Surya’dan ayrılmak için ne bedel ödemesi gerektiğini sorduğunda Surya herhangi bir bedel almayı reddetti.

Hanuman’ın gurusu Suryaya olan minnetini, saygısını ve selamlarını gösteren bu geri ye doğru gidişiyle Surya Namaskar akışı doğmuştur.