yoga sutra stüdyo

2

Nefes Hayattır

Nefes almak yaşamaktır, nefes olmadan hayat olmaz.

Bebek uzun, derin bir nefes alır, bir süre tutar ve uzun bir nefes verir o an yaşam başlar.. Ve yaşlı insan kısa bir nefes alır, nefes almayı bırakır ve son nefesini verir. Yaşam biter..

Nefes bilimi de bir çok öğreti gibi 2 yönlüdür.

Egzoterik (dışsal olan, herkesin bildiği öğreti bilgi ) nefes

Solunum organlarıyla – burun, yutak, gırlak soluk borusu ,akciğer- gerçekleştirilir.

Kan atar damarlardan kılcal damarlar aracılıgyla vücudun her yerini dolaşır, besler ve farklı bir yoldan tekrar kalbe ulaşır (büyük dolaşım) kirli kan oradan da akciğerlere gönderilir. Burada oksijenle temas eden kan, oksijeni alır ; karbon asitler ve diğer zehirli madderden arındırarak farklı bir yoldan tekrar kalbe gönderir. Kusursuz sistem bu döngüde devam eder.

Yaşlanmanın en belirgin sebebi hücrelerin yetersiz olsijen almasıdır. Kan yetersiz oksijenlenirse, -yeterli temizlemeyen kan tüm organ ve vücudun her bölgesi kana bağımlı olduğu için- sistemde ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verir.

Ezoterik nefes

Prana  evrende bulunan kozmik enerji, yaşam enerjisidir. Tüm yaşam formlarında bulunur. Toprakta , güneşte , suda ve havada bulunur.( yediğimiz besinler, içtiğimiz su

Aldığımız nefesle aynı zamanda, pranayıda içimize çekeriz. Nasıl ki oksijen kan tarafından alınıp dolaşım sistemi tarafından tüm vücudu yeniliyorsa, nefesle birlikte aldığımız prana da sinir sistemi tarafından nadiler aracılığı ile  tüm organlara canlılık ve enerji verir.

Düşünceler, eylemler , iredenin her çabası, kasların her hareketinde prana harcarız. Bir kası hareket ettirmek için sinirler aracılığıyla dürtü gönderilir kasılan kas hareket eder ve prana harcamış oluruz. ..)  Bu yaşam enerjisini alabilmenin en basit yolu nefestir.

Doğru Nefes nasıl Alınır?

Dik bir şekilde oturup burun deliklerinden derin, kesintisiz istikrarlı  bir nefes alarak önce diyaframı sonra sırasıyla ciğerlerimizin alt kısmı ,-göğüsü dışarı iterek- ciğerlerin ortası ve üst kısmını doldurun. Karnın alt kısmını hafifçe içeri çekin bu şekilde ciğerlerin üst kısmıda dolacaktır.  Bu nefesle diyaframdan köprücük kemiğine kadar tüm göğüs bölgesi genişler.